DANUVIA DV-125, 123 cm3, 1959 |

|
1957-tl a msodik legnagyobb mennyisgben gyrtott s kzkedvelt magyar motorkerkpr volt a DANUVIA. A motor teljestmnye a vezrls elnys vltoztatsval 5,5 LE-re nvekedett, mely 85 km/ sebessg elrst tette lehetv. A hts kerk felfggesztse teleszkpokra tmaszkod lengvillra vltozott, a ktszemlyes nyereg utas szlltst is lehetv tette, teht felptsben maradktalanul megfelelt a kor kismotorkerkprokkal szemben tmasztott elvrsainak. Sajnos a gyrtsi httr gazdasgi gondjai miatt hasznlat sorn minsgi problmk nemegyszer fellptek. Ez a krlmny inkbb csak az export lehetsgeit korltozta, a gyrts 12 ve alatt eladott 157 ezer pldny s a sportvltozatokkal elrt igen j versenyeredmnyek a hazai npszersget egyrtelmen bizonytjk.

|
DANUVIA DMV-125, 123 cm3, 1960 |

|
A Danuvia gyrban kidolgozott konstrukcis fejlesztsek tlnyom tbbsge, a gyrtsbevezets jelents tbbletkltsgei miatt csak prototpus-szintig jutott el. Szria bevezetsre csak a DMV-125 tpusvltozat kerlt (DMV=Danuvia Mdostott Vltozat). Ez a mdosts is csak kisebb jelentsg, kls formra utal vltozsokat tartalmaz, felismersk legknnyebben a szrke sznrl trtnhet. A 4-sebessges, 7-lers, ignyesebb modell szrilis bevezetsre sem ekkor 1963-ban, sem ksbb mr nem kerlt sor.
|
A Danuvia
1957 vge 58 eleje a Csepel Mvektl a Danuvia fegyver- s gpgyr tveszi a motorblokkok gyrtst. A vzat, tankot, egyebet mg Csepelen ksztik. 1958 kzepre azonban a Danuvia egy teljesen j konstrukcij (hts teleszkppal, lengvillval rendelkez) motorral jelentkezik. Mr a prototpusok is rendkvl mves, finom szerkeszts, a kor minden ignyt kielgt darabok. A sorozatgyrtsnl tbb vltoztatst is eszkzlnek. A blokk teljestmnyt megnvelik, gyermek betegsgeit kijavtjk. gy 1959-re egy kb. 7-8 lers, 75-85 km/h-s sebessggel haladni tud jrmvet kapunk. Ekzben a Danuvia szereli a versenyplykon is sikereket rnek el. Megjelenik az els mr nagy teljestmny cross motor, amely 7500-as fordulaton 11-12 lert adott le! (1958). A gyorsasgi plykon a Danuvia elri a 120 km/h-s sebessget. Itthon olcssga s megbzhatsga kzkedvelt teszi, exportra azonban nem kerl sor. A gyrts megsznse 1961-re tehet, br a raktron lv alkatrszekbl mg a ksbbiekben is raknak ssze nhny motort.
Mszaki adatok: Furat-lket: 54*54 Hengerrtartalom: 123 cm3 Srtsi arny: 1:6,5 Teljestmny 6-8 ler 4800 ford. Elektromos berendezs 6V 25W Gyertyahrtk: 145 Elgyjts 3,5 mm Porlaszt tmr: 18 mm Benzin tartly: 17 l Gumimret ell-htul: 2,75*19” nsly: 95 kg Benzin fogyaszts: 2,5 l 100 km-re Legnagyobb sebessg 85 km/h
Gyrtottk fekete sznben, arany, fehr s kk cskkal, bord sznben arany cskkal s egr szrkben kk cskkal. Ktfle nyereggel kerlt forgalomba egy vastag puhbb s egy vkonyabb kemny laticellel. Akadt kzttk ngyfokozat sebessgvlt szerelt, melyeket exportra szntak, de rendels elmaradt. Ezek burkolat nlkli keskenyebb tank, ersebb teleszkppal szerelt egy lses darabok voltak WHITE mrkajelzssel ezek megfelelnek a mai enduro tpusoknak.
Kpek:
 Gyorsasgi Danuvia, egy mai vetern versenyen. (rszben eredeti llapot)
1958-as cross modell, 11-12 lervel, korabeli felvtelrl.
Mdostott rvidebb vz, hossz htrafel nyl vznylvnnyal, mely a srvd merevtsl szolgl. Kicsi, a szria tank elemeibl kialaktott benzintartly. A szria srvdbl kialaktott keskenyebb merevtett srvdt meredekebb villaszg, erstett htsteleszkp, specilis elsteleszkp, nagymret henger bordzat jellemzik a modellt. A msik kpen megfigyelhet a nagymret fmhzas lgszr s a mr rezontor jelleg kipufogdob is.
Szria modell, a ksi szrikbl (1959-60) Keskenyebb ls alumnium kzpllvnnyal, mdostott kipufog dobbal, hts teleszkppal. Alumnium tankemblmval. Megfigyelhet mg a fmhzas gyertyapipa, amely egy es utn elg sok bosszsgot okozott.
 A hres nevezetes WHITE enduro tpus, amely gumiharmonika villt, szgletesebb nagyobb teljestmny hengert, nagymret BING karburtort, valamint felhzott kipufog dobot kapott. Egyes daraboknl dupla lncfogaskerk is volt. A tankemblma importbl szrmazott. rdekessge mg a lmpafejen lv fnyszr visszajelz is. A kormnya nagy v merevt plcval kszlt. Alakja hasonl, mint a P20-. A legtbbnl egyszemlyes nyerget alkalmaztak, a sebessgmr mrfldbeoszts volt. A tankot krm betttel lttk el, ugyan gy a srvdket is.
Egy sorozatgyrtsra nem kerlt prototpus, az ignyes kialakts drgv tette a gyrtst. Felteheten Olasz mintra kszlt, amely fleg az els villa kialaktsbl s a blokkfedelek ntsi mintjbl kvetkeztethet. A kpen nem ltszik, de a tankemblma igazi tzzomnccal kszlt hasonlan az els szrihoz.
|